אזרחות ספרדית – במה היא עדיפה על פני אזרחות פורטוגלית?

כולכם בוודאי נחשפתם לקמפיינים הרבים באמצעי התקשורת שקוראים לנו, הצאצאים של מגורשי ספרד, לממש את זכאותנו לקבלת אזרחות ספרדית או פורטוגלית.

בעת גירוש ספרד מרבית היהודים גורשו לפורטוגל, וכעת בשתי המדינות החליטו להשיב את האזרחות לאותם אנשים ואף להעניקה לצאצאים שלהם. בשורות הקרובות נסקור את התנאים שיאפשרו לכם לקבל אזרחות באותן מדינות, ואף נערוך השוואה קצרה שתלמדכם מדוע כדאי להשקיע מעט יותר זמן ומאמץ במטרה לקבל אזרחות בספרד, ולאו דווקא בפורטוגל השכנה.

תנאי החוק המחמירים של ספרד

משלת ספרד מאפשרת לכל צאצא של מגורש ספרד להשיב את אזרחותו, לו ועבור צאצאיו. על מנת לעשות זאת יש להוכיח קשר דם ברור לאזרח ספרדי, דבר שנעשה באמצעות הצגת תעודות ומסמכים (תעודות לידה, פטירה, עלייה ועוד) ובחינת שם המשפחה על גילגוליו השונים– שכן שמות המשפחה מרמזים על ה- "ספרדיות" של המשפחה.

יחד עם זאת, ספרד לא מקלה עד כי כך במתן האזרחות לצאצאי מגורשי ספרד והיא דורשת גם להוכיח עבר פלילי נקי, מעבר בחינת בקיאות בשפה הספרדית, בחינת ידע לגבי ההיסטוריה והתרבות הספרדית וכמו כן, הוכחת זיקה כלשהי לספרד בהווה, בין אם באמצעות ביקורים תכופים במדינה, תרומה לגופים שונים בספרד או ביצוע עסקים כלשהם. משמעות הדבר כי אפיק זה של קבלת אזרחות אירופאית הינו מסובך יחסיתומתאים בעיקר לדוברי ספרדית.

תנאי החוק בפורטוגל – מחמירים הרבה פחות

גם עבור הוצאת אזרחות פורטוגליתיש צורך בהוכחות ברורות של קשר דם, וגם במקרה הזה יידרש מכם להוכיח קשר משפחתי למגורש ספרד שהגיע לפורטוגל, שם המשפחה שלכם יבחן וייחקר ואף יידרש מכם להיות ללא עבר פלילי. מה שכן הופך את ההליך לקל בהרבה לעומת הוצאת אזרחות ספרדית הוא העובדה שפורטוגל אינה מחייבת את ידיעת השפה, מעבר בחינות כלשהן או הוכחת קשר וזיקה בהווה לפורטוגל. זו הסיבה שרבים מצאצאי מגורשי ספרד בוחרים באפיק זה.

ובכל זאת – למה כדאי להתאמץ עבור האזרחות הספרדית?

על פניו נדמה כי עדיף מלכתחילה להתמקד בהוצאת אזרחות פורטוגלית בלבד, שכן מדובר בהליך פשוט ומהיר בהרבה. אך יש לקחת בחשבון כי האזרחות הספרדית מספקת הרבה יותר הטבות לעומת האזרחות הפורטוגלית. למשל, ממשלת ספרד מעניקה הרבה יותר זכויות והטבות לאזרחיה מבחינת לימודים בחו"ל ותנאי רכישת דירה.

ובכלל, ספרד נחשבתלמדינה שעושה הרבה יותר על מנת להשיג רווחה כלכלית לאזרחיה, כך שהסיכוי להתפתח בה גבוה בהרבה מאשר בפורטוגל, במיוחד אם אתם מתכננים לבצע בה עסקים או להשקיע בנדל"ן.

כמו כן, יש לקחת בחשבון כי כל מדינה יכולה בכל עת לצאת מהאיחוד האירופאי, כך שאם כבר בוחרים להוציא אזרחות באחת ממדינות האיחוד, עדיף לעשות זאת במדינה איתנה עם גב כלכלי חזק ויציבכמו ספרד, שאין סיכוי כי תרצה לפרוש ממנו.

כמובן שלא כולנו יכולים כעת ללמוד ספרדית ולהתחיל לבקר בספרד על מנת להוכיח זיקה, כךשהאפיק הפורטוגלי מצויין ומזל שהוא קיים. בכל מקרה חשוב להתייעץ עם משרד עורכי דין המתמחה בנושא, על מנת שיעזור לכם לקבל החלטה נכונה ולהתחיל בתהליך שליחת הבקשה.